Na ndiqni

Zvicra

Diaspora shqiptare në Zvicër dhe vendet e BE-së po mobilizohen per protesten e 29 shtatorit. Mbi 100 autobusë drejt Prishtinës

Më: 27 shtator 2018 Në ora: 23:43
Diaspora shqiptare në Zvicër dhe vendet e BE-së po mobilizohen per protesten e 29 shtatorit. Mbi 100 autobusë drejt Prishtinës

Te shqetesuar me planin e “akriktekëve”  Vuci-Thaci per ciptimin e Kosovës dhe për krizne e amdhe ne Kosovë, papuzneisnë, varferine, korrucpinonin, lobimin  e dobet dhe ngecjen e itegrimeve, shqiptarët në Zvicër dhe diasporë po mobilizohen me te madhe dhe kane shprehur gatshmeri për tju bashakngjiut protestave masovike me 29 shtatorit ne Prishtinë, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Mergimtarët ne Zvicer dhe vendet e BE-se me 29 shtarot: Bolla më, Stop mafias politike q epo shet tokat e Kosovës per inetresa personale!

Në Zvicër dhe vendet e evroipiane dipasora shqiptare eshte duke u mobilizuar me te madshem per t’ui solaidarzuar, per tju bashkangjitur zherit te popullit, mijera protestuesve me 29 shtator ne sheshin “Skenderbe” ne Prishtine, kane then aktiviste te VV, LDK-së dhe partive e shoqatave qe funskionojne ne Zvcier dhe vendet tjera perendimore për agjencine e lajmeve “Presheva jonë”

Ata, nuk e përjashtojmë mundësin qe të keni protesta edhe ne para shesheve dhe Ambasadës së Republikës  se Kosoves ne vendet oksidetale.

Është e vërtet që jo vetëm në Zvicër, por gjithandej nëpër shtetet europiane dhe më gjërë, Lëvizja Vetëvendosje dhe LDK jane subjektet më te mëdha politike dhe aktive të organizuar në mërgatë.

“Tashmë nuk ka dyshim se presidenti i shortuar Hashim Thaci ka kapur shtetin dhe përbëhet nga njerezë mafioz të nëntokës. Republika e Kosovës ka degraduar shumë dhe kjo bande ne krye te shtetit te Kosovës  është duke rrezikuar shumë seriozisht, sovranitetin dhe integritetin territorial të saj. Natyrisht që kjo na shqetëson shumë…” kaner thene aktivte dhe mergimtaret tane ne Zvicer.

Aktiviste te VV dhe LDK-së ne Zvicer dhe vendet tjera evropiane po punojmë pa nderpre që të mobilizojmë sa më shumë mërgatën tonë në kundërshtimin e kësaj marrëveshje përmes takimeve dhe tubimeve me bashkatdhetarë, shoqata të ndryshme dhe studentë. Prandaj,  mesohet se bashkëdhtetarët e shqtesuar për coptimin e Kosoves dhe gjendjen e mjere ne Kosovë janë shumë të interesuar të marrin pjesë në protestë.

Ahjencia  elajemeve “Presheva Jonë” nga terreni ka mesduar se mijera mergimtare do te gjendne nga vicra dhe vendet tzjera evropiane me 29 shator ne sheshin Skenderbe. mesohe ts ejane sioguruar mbi 100 autobus. pos me autbus ne menyre te organizuar, nje numer i madh i bashkeatdhetareve kane venbdosur te nisen me vetira e motorra si dhe me aeroplane, kur biletat ne këte sezone jane shume lire.

Image
Image
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test