Na ndiqni

Video Shqipëri

Reforma zgjedhore në countdown, Borchardt: Përfundojeni brenda korrikut

Më: 20 prill 2018 Në ora: 15:15

Komisioni i reformës zgjedhore organizoi mbledhjen e parë në formën e një workshopi ku u diskutua për problematikat në fushatën zgjedhore. Ambasadori i OSBE, Bernd Borchardt, në fjalën e tij, kërkoi që reforma zgjedhore të finalizohet brenda mandatit të komisionit që është korriku. Të njëjtin shqetësim për produktivitetin e ulët ngriti dhe deputeti i LSI-sw Luan Rama, ndërsa partitë aleate të opozitës kërkuan të kenë më shumë rol në këtë reformë dhe dy partitë kryesore të mos vendosin me anshmëri.

Në mbledhjen e parë të Komisionit të Reformës Zgjedhore pas shtyrjes së mandatit për në fund të korrikut, Ambasadori i OSBE, Bernd Borchardt, kërkoi nga anëtarët që ta finalizojnë reformën brenda këtij afati.

Sipas Borchardt, ka ardhur koha për rezultate konkrete.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test