Na ndiqni

Ushqime

Dardha - pema çudibërëse, kjo është arsyeja

Më: 26 nëntor 2018 Në ora: 08:38
Dardha

Dardhat janë jashtëzakonisht të shëndetshme. Gjatë kohës së Mbretit Louis XIV, dardha ishin një simbol i luksit. Sot ato përdoren për të bërë ushqime të ndryshme.

Këto janë arsyet për të ngrënë dardha, 

-Rregullojnë tretjen -Janë të pasura me fibra ushqyese dhe nxisin hormonet.

-Mbrojnë zemrën tuaj -Janë të pasura me flavonoide që mbajnë sheqerin në gjak të qëndrueshëm. Ul kolesterolin e keq në gjak. -Forcojnë imunitetin -Përmbajnë vitamina B dhe C. Lehtësojnë inflamacion të ndryshëm. -Përmirësojnë shikimin -Ndihmojnë në humbjen e peshës -Nuk përmbajnë shumë kalori.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test