Na ndiqni

Ushqime

Ushqimet që përmirësojnë shikimin

Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 12:58
Ilustrim

Më shumë se 25 milionë njerëz në mbarë botën janë prekur nga degjenerimi makular dhe kataraktet që lidhen me moshën, të cilat sipas Shoqatës Amerikane Optometrike janë shkaku kryesor i verbërisë tek njerëzit mbi moshën 55 vjeçare.

Këto sëmundje shpesh shkaktohen nga oksidimi dhe inflamimi i syve.

Hulumtimi ka gjetur se ushqimet e pasura me ushqyes që përmbajnë lutein dhe zeaxanthin (një karotenoid i pranishëm në retinë e syrit dhe në shumë bimë) mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve kronike të syve.

Studime të tjera kanë zbuluar se një shujtë e pasur me vitamina C dhe E, beta carotene, zinku dhe acide yndyrore omega-3 mund të parandalojë gjithashtu sëmundjet e lidhura me moshën.

Këtu janë gjashtë ushqime që duhet të filloni të hani për të përmirësuar shikimin.

Lakër jeshile

Misër

Spinaq

Brokoli

Ve

Portokall.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test