Na ndiqni

Ushqime

A është i shëndetshëm sushi?

Më: 24 nëntor 2018 Në ora: 22:12
Ilustrim

Viteve të fundit edhe shqiptarët kanë filluar të hanë sushi.

Sushi njihet si një ushqim fotozhenik, pasiqë shumica e njerëzve që e hanë e postojnë neper rrjetet sociale.

Përveç se është ushqim i shijshëm është edhe i shëndetshëm. Kështu besojmë për shkak të përmbajtjes së tij pasi baza është peshk.

Ka shumë lloje të sushi-t, por për disa prej tyre dietologët thonë se janë gati njësoj si patatet e skuqura për sa i përket vlerave ushqimore.

Sushi nuk përbën problem nëse konsumohet rralle, por nëse hani shpesh dhe në sasi të mëdha, mos u habsni nëse shtoni disa kile.

Opsionet më të shëndetshme të sushi-t janë ato që kanë përbërje të avokados, karkalecave, perimeve apo oriz të zi.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test