Na ndiqni

Ushqime

Tamarinda, fruti që kuron gjithçka

Nga: Mediat shqiptare Më: 23 nëntor 2018 Në ora: 17:22
Tamarinda

Tamarinda është një frut vendas në Afrikë, por që rritet edhe në disa pjesë të Indisë dhe tani edhe në Amerikë. Të mirat e këtij fruti janë të panumërta, pothuajse i  kuron  të gjitha problemet shëndetësore.

Konsumimi i frutit tamarindë i heq të gjitha toksina nga trupi, mbron veshkën, përmirëson punën e sistemit degjestiv si dhe e ul nivelin e kolosterolit. Ky frutë përmban vitaminën B1, B2, B3, kalcium, hekur, magnezium etj.

Në Shqipëri dhe Kosovë ky frut as që njihet fare.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test