Na ndiqni

Ushqime

Ushqimet që duhet të hani nëse keni sëmundjen e artritit

Më: 18 nëntor 2018 Në ora: 22:18
Foto

Ushqimi me të vërtetë është ilaçi më i mirë kur bëhet fjalë për shërimin e artritit, lodhjen dhe simptomat tjera të tij. 

Boronicat rrisin numrin e proteinave që lirohen si përgjigje ndaj stresit, nivelet e te cilave ulen me moshën, kështu duke shkaktuar dëmtime dhe inflamacione.

Duke ngrënë rregullisht boronicat do të zvogëloni numrin e inflamacioneve dhe dëmtimeve.

Orizi kafe është i lartë në fibra dhe vitaminë E. Vitamina E është thelbësore për lubrifikim të shëndetshëm të nyjeve dhe një sistem imunitar të balancuar.

Oriz kafe gjithashtu përmban sasi të larta të manganeve minerale, magnezit dhe selenit, si dhe triptofanit, që ndihmon me gjumin, një çështje e zakonshme në mesin e  inflamacioneve të artritit

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test