Na ndiqni

Ushqime

Këpurdhat mos i ndani nga shujta juaj, ja cilat sëmundje i luftojnë

Më: 9 nëntor 2018 Në ora: 08:44
Foto

Në shumë kultura në mbarë botën këpurdhat kanë qenë si një ushqim që është përdorur për përfitime mjekësore.

Legjenda thotë se faraonët i pëlqenin shumë shijen e tyre prej ‘dheu’ dhe ata e shpallën ushqim mbretëror dhe u ndalonin njerëzve t’i preknin ato si dhe këtë ushqim e mbajtën vetëm për vete.

Pavarësisht nëse i hani këpurdhat të papërpunuara ose të gatuara, përfitimet janë të mëdha të këpurdhave:

Kërpudhat e luftojnë kancerin

Kërpudhat rrisin imunitetin

Ndihmojnë në uljen e kolesterolit

Janë të pasura me vitaminë B dhe D

Kërpudhat kanë fuqi anti-inflamatore

Mund të ndihmojnë pacientet që kanë kancer

Mund të ndihmojnë kundër plakjes

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test