Na ndiqni

Tirana

Heqja e “Shqiponjës” nga Tirana, reagon ashpër Sali Berisha

Më: 11 nëntor 2018 Në ora: 13:05
Heqja e “Shqiponjës” nga Tirana, reagon ashpër Sali Berisha

Ish- kryeministri Sali Berisha ka reaguar ashpër këtë dielë për heqjen e monumentit të Shqiponjës nga sheshi me të njëjtin emër në hyrje të qytetit të Tiranës.

Ditën e djeshme statuja e Shqiponjës u hoq nga autoritetet pasi në zonë do të nisin punimet për kryerjen e Unazës së Madhe, por sipas Berishës, një akt i tillë shtë një turp i madh për qeverinë e Ramës dhe kryebashkiakun e Tiranës.

Kujtojmë se monumenti u soll nga shqiptarët e Maqedonisë në nderim të 100 vjetorit të pavarësisë së vendit dhe u vendos nga Berisha, në kohën kur ai ishte kryeministër

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test