Na ndiqni

Teknologji

Samsung kërkon falje për sëmundjet e punëtorëve, të shkaktuara nga kushtet e dobëta të punës

Nga: Telegrafi Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 00:13
Samsung

Samsung është përballur me një reagim publik gjatë viteve të fundit për gjendjen e dobët të punës në objektet e tyre, një çështje që u zbulua në vitin 2007, kur Hwang Yumi vdiq nga leukemia, pasi kishte punuar në një fabrikë të Samsung.

Vdekja e saj nxiti një fushatë më të gjerë për të shtyer kompanitë e procesorëve dhe ekraneve për të qenë më të përgjegjshëm me sigurinë e punëtorëve të tyre.

Çështja çoi në një mosmarrëveshje të gjatë midis gjigantit teknologjik të Koresë së Jugut dhe një grupi të aktivistëve të shëndetit publik dhe të punës, i cili gjithashtu përfaqëson punëtorët e Samsung të cilët janë të sëmurë për shkak të mjediseve të pasigurta të punës.

Mosmarrëveshja u zgjidh pak javë më parë, dhe si pjesë e asaj zgjidhje, Samsung ka lëshuar sot një falje publike për sëmundjen dhe vdekjen e punonjësve.

Kinam Kim, president i divizionit të pajisjeve të Samsung, tha në një konferencë shtypi në Seul se kompania i kërkon falje “familjeve të punëtorëve që kanë vuajtur nga sëmundjet”.

Sipas një raporti të ri nga The Associated Press, kompania pranoi se nuk arriti të sigurojë kushte të sigurta të punës për punëtorët e divizionit të çipave kompjuterik dhe fabrikave të prodhimit të kristal të lëngët të ekranit.

Raporti vuri në dukje se disa punonjës morën sëmundje të rënda duke përfshirë leukeminë dhe tumoret e trurit pasi kishin punuar në këto ambiente. Sidoqoftë, Samsung nuk e konfirmoi plotësisht se këto sëmundje shkaktohen direkt nga kushtet e këqija të punës.

Si pjesë e kësaj zgjidhjeje, kompania ka rënë dakord të paguajë deri në 132 milionë dollarë për leukeminë e fituar nga punonjësit që kanë punuar në fabrikat e saj që nga viti 1984. Kjo përfshin kompensimin edhe për abortimet dhe sëmundjet kongjenitale të fëmijëve të punëtorëve.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test