Na ndiqni

Teknologji

Kjo është pajisja që do të mund ta kontrolli nëpërmjet trurit

Më: 13 nëntor 2018 Në ora: 18:20
Ilustrim

Samsung po zhvillon një sistem televiziv që një ditë mund t'i lejojë përdoruesit të ndërrojnë kanalet dhe të rregullojnë volumin duke përdorur trurin e tyre.

Projekti, i quajtur Ponthius, është pjesë e një bashkëpunimi midis gjigantit elektronik të Koresë së Jugut dhe Qendrës së Neuroprostetikëve të Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) në Zvicër.

Qëllimi i projektit është që t’u japë njerëzve me aftësi të kufizuara të rënda fizike një shans për të shijuar shfaqjet e tyre të preferuara pa ndihmën e të tjerëve.

Edhe pse teknologjia mund të ndihmojë një ditë njerëzit që kanë qenë të paralizuar, nuk ka gjasa që të bëhet e zakonshme shumë shpejt.

Kjo për shkak se përdorimi i përdoruesve të prototipit aktual do të duhet të aplikojë xhel në kokat e tyre para se të vendos një përkrenare me senzor, diçka që mund të jetë më vështirë se sa të kaloni disa minuta duke kërkuar telekomandën.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test