Na ndiqni

Teatri

Nëntëfishohet numri i shikuesve në Teatrin Kombëtar

Nga: KosovaPress Më: 4 mars 2018 Në ora: 10:56
Teatri Kombëtar i Kosovës

Përderisa viteve të kaluara, numri i shfaqjeve ishte në masë më të vogël në Teatrin Kombëtar të Kosovës, këto dy vitet e fundit është shënuar një përmbysje e shikueshmërisë së vogël.

Në vitin 2015 ishin shfaqur as më pak e as më shumë se 7 shfaqje premierë në Teatrin Kombëtar,  nga viti 2016, është bërë një ringjallje e Teatrit, duke u dhënë premiera të shumta dhe plus kësaj shikueshmëria është në një nivel shumë të mirë, krahas viteve paraprake.

Këtë e thotë edhe drejtori i Teatrit Kombëtar, Agim Sopi, të cilit thekson se nga 2016,  shikueshmëria është nëntëfishuar, duke kaluar shifrën prej 2 mijë e 900 shikues në 21 mijë shikues.

Sopi: Publiku i Prishtinës mund të krahasohet me atë të Parisit

“Publiku ynë ka një dimension global, më ne nuk jemi një publik zorrë qorrë e Evropës, një provincë, sepse është koha e komunikimive globale, është koha e internetit dhe njerëzit kanë informacione, shikuesi i Prishtinës ka pasë informacione sa ai i Parisit, vështirë gënjehet dhe mashtrohet, nuk mund të mbyllet në atë lëvozhgën e njëfarë lloj folklorizmit patriarkal dhe të ndjehet i vetëkënaqur brenda asaj lëvozhge por megjithatë kërkon atë që kërkon edhe publiku evropian, prandaj ne mendoj se kemi pasur një sukses, një mbështetje të jashtëzakonshme të publikut ... Ne e kemi trashëguar teatrin me 2 mijë e 900 shikues për një vit kalendarik, dhe sivjet kemi pas diku rreth 21 mijë shikues, po thuajse është nëntëfishuar numri i shikuesve brenda dy viteve, që është një punë shumë e madhe”, tha ai.

Ai po ashtu ka shtuar se tashmë së bashku me stafin e TKK-së, e kanë identifikuar atë së çka duhet t’i servohet publikut si vlerë, të cilën vlerë pohon se publiku e konsumon. Në këtë lloj studimi kundrejt publikut, Sopi ka futur edhe disa risi si gjuha teatrore, shprehjet moderne dhe tekstet origjinale, të cilat sipas Sopit janë efekti që ka ndikuar në rezultatin e dhënë.

KosovaPress
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test