Na ndiqni

Struga

Mbyllet klasa e parë në Belicë të Poshtme në Strugë, nuk ka asnjë fëmijë për t’u regjistruar

Nga: Mediat Shqiptare Më: 29 gusht 2018 Në ora: 15:23
Ilustrim

Ikja e qytetarëve të Maqedonisë për të jetuar jashtë vendit, si dhe vendosja e tyre nëpër qytete, ka bërë që numri i nxënësve të cilët regjistrohen në klasë të parë të ulet me të madhe nëpër disa fshatra.

I fundit që ka “pësuar” nga mungesa e fëmijëve të vegjël për t’u regjistruar në klasën e parë është fshati Belicë e Poshtme në Strugë.s së parë në këtë fshat.

Belica e Poshtme është fshat në Komunën e Strugës, ndërsa sipas statistikave të vitit 2002 ka pasur 1026 banorë me shumicë shqiptare (945), të pasuar nga vllehët (24) dhe maqedonasit (17).

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test