Na ndiqni

Speciale

Dosja K - drejt kampit të vdekjes në Tepelenë

Nga: Nue Oroshi Më: 12 shtator 2018 Në ora: 19:28
Klora Merlika

Tepelena ishte një varr i madh ku kriminelët komunistë i dërgonin familjet e atdhetarëve nacionalistë për t'i zhdukur.Këto kampe të vdekjës ja kalonin edhe kampeve në Mesjetë ku ishin të destinuar që të zhdukeshin njerëzit dhe që quheshin paluri.Tepelena ishte një tmerr ku çdo ditë vdisnin me dhjetra fëmijë të atdhetarëve nacionalistë shqiptarë në duart e nënave e të lokeve të tyre. Madje nuk i linin të qetë as në varr.Filmi Dokumentarë "Dosja K-Drejt kampit të vdekjes në Tepelenë" sjellë një dëshmi tronditëse të njërës nga këto vajza shqiptare që ishin të internuara aty. Sjellë dëshmin e Klora Merlika 84 vjeçarës e cila në moshën 15 vjeçare ishte dërguar në këtë kamp të shfarosjes. Ju ftoj që ta shperndani sa më shumë këtë film dokumentarë si shenjë e kujtesës për familjet atdhetare që u zhdukën me metodën me kriminale që nuk e ka njohur asnjëherë historia e njerëzimit.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test