Na ndiqni

Speciale

'Nato filloi sulmet ndaj forcave serbe në Bosnje', ja ngjarjet më të rëndësishme të datës 29 Gusht

Nga: Syri Më: 29 gusht 2018 Në ora: 06:57
Ilustrim

Sot data shënon 29 Gusht. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

1484 - Papa Innocenci VIII u zgjodh papë pas vdekjes së Papa Sisto IV.

1498 - Vasco da Gama vendos të kthehet në Portugali.

1521 - Perandoria Osmane pushton qytetin Nándorfehérvár, tani i njohur si Beogradi. Turqit nën udhëheqjen e sulltan Sylejmanit morën nën sundimin e tyre Beogradin dhe shpallen kryeqytet të Sanxhakut të Smederevës.

1831 - Michael Faraday zbuloi induksionin elektromagnetik.

1885 - Gottlieb Daimler patentoi motoçikletën e parë në botë.

1898 - U themelua kompania Goodyear.

1995 - NATO lëshon Operation Deliberate Force kundër forcave të Serbëve të Bosnjës.

2005 - Uragani Katrina përfshiu Gjirin e Meksikës dhe bregdetin e SHBA-ve dhe gati krejtësisht e vërshoi qytetin New Orleans në shtetin federal të Louisianës. Vdiqën mbi 1000 njerëz dhe mbi 500 000 u detyruan ti lëshojnë shtëpitë e tyre.

1995 - NATO-ja filloi sulmet ndaj forcave serbe të Bosnjës.

Lindje

1862 - Maurice Maeterlinck, shkrimtar belg, nobelist

1915 - Ingrid Bergman - Aktore suedeze

1939 - Joel Schumacher - Regjisor amerikan

1958 - Michael Jackson, këngëtar, autor, kompozitor, koreograf dhe valltar amerikan (v. 2009)

1960 - Tony MacAlpine, muzikant amerikan

Vdekje

1300 - Guido Cavalcanti, shkrimtar italian (l. rreth 1255)

1523 - Ulrich von Hutten, humanist dhe shkrimtar gjerman (l. 1488)

1904 - Murati i V., sulltan (l. 1840)

1975 - Éamon de Valera, politikan irlandez (l. 1882)

1982 - Ingrid Bergman - Aktore suedeze

1990 - Zlatka Radica, kengetare e operes kroate (l. 1904)

2004 - Ivan Lackovi? Croata, piktor i dalluar kroat (l. 1932)

2007 - Chaswe Nsofwa, futbollist zambian (l. 1978)

Syri
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test