Na ndiqni

Sociale

Vetëvrasja si zgjidhje, këto janë arsyet që po ndodhin këto raste në Kosovë

Nga: Bota sot Më: 29 prill 2018 Në ora: 14:08
Foto ilustrim

Alarmante mbesin shifrat e fundit të vetëvrasjeve në Kosovë, e sidomos dy javët e fundit, ku tri nga vdekjet në qytete të ndryshme të Kosovës u cilësuan si vetëvrasje. Rasti i fundit ndodhi në qytetin e Gjakovës, ku sipas kryeprokurorit të Prokurorisë Themelore në Gjakovë, Ali Selimaj, dyshohet se aktori i serialit “O sa mirë”, Art Kurti, njëherit  edhe zyrtar komunal të komunës së Gjakovës, ka kryer vetëvrasje.

“Ende nuk i dimë shkaqet e vdekjes, sipas hetimeve paraprake dyshohet që ka bërë vetëvrasje. Janë marr disa veprime hetimore dhe gjatë kësaj kohe janë duke u ndërmarr. Mirëpo ende është herët të flasim për këtë”, tha ditë më parë për mediat, kryeprokurori Selimaj.

Një rast tjetër i vetëvrasjes, ka ndodhur vetëm pak orë më pas nga vdekja e aktorit Kurti. Në orët e pasdites të së  mërkurës 52 vjeçari, Q.M u gjet i vdekur në pyllin e fshatit Kokaj të Komunës së Gjilanit. Ai dyshohet se kreu vetëvrasje me një pushkë. Hetimet lidhur me këtë rasë janë duke vazhduar.

Por si shkak mendohet që të jetë stresi të cilin i ndjeri e kishte përjetuar tash e një kohë.

“Afër trupit të viktimës është gjetur një pushkë gjysmë automatike”, bëri të ditur zëdhënësi i policisë në Gjilan, Ismet Hashani.

 

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test