Na ndiqni

Skijim

Përjashtohen katër skiatorë rusë nga lojërat Olimpike

Nga: Mediat Shqiptare Më: 10 nëntor 2017 Në ora: 12:50
Skiatorët rusë

Katër skiatorë rusë janë përjashtuar nga lojërat olimpike, pasi rezultatet nga testi treguan se ata kanë përdorur “doping” në lojërat olimpike, Sochi 2014.

Federata e skiatorëve të Rusisë ka thënë se katër skiatorët ishin diskualifikuar nga Komiteti Ndërkombëtar i Olimpiadës dhe janë të përjashtuar nga pjesëmarrja në lojërat Olimpike.

Komiteti i lojërave Olimpike, nuk e ka zbuluar natyrën e shkeljeve me substancat “doping”.

Sipas tyre, po testohen të gjithë atletët rusë në lojërat e vitit 2014-të.

Rusia mbetet vendi me më shumë medalje në lojërat Sochi, por priten më shumë vendime të merren rreth “dopingut”, kështu Rusia mund të radhitet e dyta pas Norvegjisë për numrin e medaljeve.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test