Na ndiqni

Shqipëria

Ministria e Financave, ligj të ri për tatimin mbi të ardhurat

Nga: Mediat Shqiptare Më: 26 nëntor 2018 Në ora: 17:56
Foto ilustrim

Ministria e Financave dhe Ekonomisë, në fillim të vitit të ardhshëm do të sjellë në Kuvend ligjin e ri për tatimin mbi të ardhurat.

Kështu deklaroi kryetari i Komisionit të Ekonomisë, Erion Braçe sot në mbledhjen e komisionit, gjatë diskutimit të ndryshimeve të Paketës së re Fiskale, që shoqëron buxhetin e vitit 2019.

“Për shkak të ndryshimeve të shumta që i janë bërë pr/ligjit për tatimin mbi të ardhurat, por edhe të çështjeve që kanë dalë gjatë diskutimit dhe nevojës për t’u reflektuar në këtë pr/ligj, i është kërkuar Ministrisë së Financave që në fillim të vitit të ardhshëm të sjellë në Kuvend ligjin e ri për të tatimin mbi të ardhurat”, – tha Braçe.

Duke mbështetur iniciativën e ndërmarrë nga Komisioni, sipërmarrja ka rikthyer sërish vëmendjen tek pagat e ulëta, duke kërkuar që të rritet pragu i pagës së pataksueshme në 40 mijë lekë, me qëllim shmangien e evazionit fiskal. /ATSH

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test