Na ndiqni

Shqipëria

Letra e ndërkombëtarëve për teatrin, vjen reagimi i parë nga politika

Nga: Mediat Shqiptare Më: 29 prill 2018 Në ora: 10:29
Teatri

Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili reagon në lidhje me letrën e ndërkombëtarëve drejtuar Ramës për prishjen e teatrit.
Ai shkruan kryeministri “vandal dhe injorant”, që bën si gjitholog nuk dëgjon asnjë gjë.

Deputeti i LSI-së i kujton Ramës se edhe ndërkombëtarët po i tërheqin veshin për këtë turp, por ai e ka mendjen tek ngritja e kullave.

STATUSI I PLOTE I VASILIT:

Docomomo kerkon te mos prishet teatri, po a degjon kryeministri vandal dhe injorant.

Docomomo International (Komiteti Ndërkombëtar për Dokumentimin dhe Ruajtjen e Ndërtesave, Vendet dhe lagjet e Lëvizjes Moderne) kerkon qe ndertesa e Teatrit Kombetar te mos prishet nisur nga ajo qe perfaqson edhe nga historike e arkitekturore.

Kryeminstri gjitholog dmth qe medemek di gjithshshka me fuqine vandale qe te jep injoranca do qe ta prishe me cdo kusht. Se duhet te ngrihen pa derman kullat qe jane edhe qari i tij pa teatri ne dreq te veje.

Rrofte leku thote kryeministri qe ben edhe si arkitekt, edhe si urbanist, edhe si historian, pa teatrit kalli dreqin thote ai.

Docomomo thote ndalu kryeminister. Eshte turp i madh qe tu dhembe teatri te huajve, shume me shume se kryeministrit armik te dijes e kultures dhe mik paranojak te karriges se tij.

Eshte thirrje kjo edhe per keta pioneret lei feniste te bashkise se Tiranes qe te zbrapsen perpara ketij turpi dhe te mos behen pjese e nje faji, qe do tu mbetet si damke e zeze gjithe jeten.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test