Na ndiqni

Shqipëria

Ndërhyrje të Moskës në fushatën e Bashës? Reagon edhe Ambasada Ruse

Më: 7 mars 2018 Në ora: 16:31
Lulzim Basha

Edhe Ambasada Ruse ka reaguar lidhur me shkrimin e publikuar nga uebsajti “Mother Jones” dhe të ribotuar nga disa gazeta shqiptare, ku pretendohet për ndërhyrje të Moskës në zgjedhjet parlamentare të 2017-s në Shqipëri.

Ambasada Ruse duke e quajtur materlialin një trillim krejtësisht absurd, i cili ngjall keqardhje të thellë dhe nuk meriton komente të hollësishme.

Më herët kishte reaguar edhe Partia Demokratike, duke theksuar se artikulli ka qenë i sponsorizuar.

Reagimi i Ambasadës Ruse

Për këtë reagoi edhe Ambasada Ruse duke e quajtur materlialin një trillim krejtësisht absurd, , i cili ngjall keqardhje të thellë dhe nuk meriton komente të hollësishme

Kemi vënë re një artikull të publikuar më 6 mars në uebsajtin e revistës amerikane “Mother Jones” dhe të ribotuar nga disa gazeta shqiptare, për gjoja ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet parlamentare të 2017-s në Shqipëri.

Materiali në fjalë përbën një trillim të radhës krejtësisht absurd, i cili ngjall keqardhje të thellë dhe nuk meriton komente të hollësishme. Spekulime të tilla janë pjesë e kontekstit të një fushate të pistë

mediatike që është iniciuar nga mediat perëndimore kundër Rusisë. Qëllimi është i qartë: të imponohet një përceptim i shtrembëruar i vendit tonë dhe të minohen zhvillime të mundshme pozitive në bashkëpunimin midis Rusisë dhe Shqipërisë.

Theksojmë se ndryshe nga disa vende perëndimore, Rusia i përmbahet fort parimit të mosndërhyrjes në punët e brendshme të shteteve të tjera, përfshirë edhe Shqipërinë. Konfirmojmë edhe një herë gatishmërinë për komunikim dhe bashkëpunim të hapur me të gjitha forcat politike të Shqipërisë në interes të përparimit të dialogut dypalësh.

Shpresojmë gjithashtu që mendimi i autorëve amerikanë nuk përkon me qëndrimin e redaksive të mediave shqiptare, të cilat e kanë ribotuar artikullin e lartpërmendur.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test