Na ndiqni

Shkupi

Dedinec: Shkup më të pastër deri më vitin 2025

Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 11:28
Aleksandar Dedinec

Aleksandar Dedinec, bashkëpunëtor hulumtues në ASHAM për energji dhe mjedis, në një intervistë me “Radio Evropa e Lirë” tha se po bëjnë strategji për të gjetur burimet e ndotjes dhe duhet ti largojnë. Ai thotë se problemi duhet të zgjidhet sistematikisht, jo vetëm për ta parandaluar atë.

“Ne duam të zgjidhim problemin sistematikisht, jo vetëm për të parandaluar, por të larguar këtë problem. Këto janë masa afatshkurtra për parandalimi, përshtatja ndaj ndotjes, të shikojmë nëse mund ta zvogëlojmë atë në këtë moment, por ne duam të gjejmë burimet që kontribuojnë më së shumti dhe mund të heqim burimin që kontribuojnë në të, prandaj vizioni ynë është për Shkup më të pastër deri në vitin 2025”, tha Dedinec.

Në pyetjen e gazetarit se si i komenton kritikat e opinionit për faktin se qeveria ka lëshuar vetëm 1.6 milion euro që të ballafaqohet me ndotjen e ajrit, Dedinec tha se:

“Është pikërisht një nga idetë kryesore në studimet tona, për të cilat kemi punuar, veçanërisht për sektorin e transportit, ku themi se ato para që mblidhen nga taksat mjedisore për baza të ndryshme, qoftë kur importojnë automjete, janë në tatime kur karburanti është i plotë ose kur regjistrohen automjetet, të gjitha ato para në një farë mënyre do t’u kthehen qytetarëve përmes subvencioneve të caktuara për blerjen e automjeteve më efikase”.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test