Na ndiqni

Shkencë & Teknologji

NASA publikon fotografinë e parë nga Marsi

Më: 26 nëntor 2018 Në ora: 21:36
Foto ilustrim

Anija kozmike InSight i mbijetoi udhëtimit dhe "shtatë minutave terrori" që erdhën pasi u përplasën me atmosferën e Marsit. Gjithashtu u arrit të preket me sukses sipërfaqja e tij.

Një ulje në Mars është ndër operacionet më të rrezikshme në dritën e hapësirës: njerëzit janë përpjekur të arrijnë në sipërfaqen e planetit të kuq 17 herë dhe dështuan 10 herë.

Por ulja ishte e përsosur, me dy anije dhe satelitët që komunikuan përsëri me Tokën pas zbritjes në planetin e kuq.

Image

Inxhinierët e NASA-s në kontrollin e misionit në Laboratorin e Kalifornisë shpërthyen në brohoritje dhe duartrokitje pasi dy satelitë që kishin ndjekur InSight raportuan se kishin arritur pa incidente.

Falë kësaj, ata arritën të realizojnë edhe fotografinë e parë nga planeti i kuq, në të cilën shihen disa grimca, për të cilat nuk dihet shumë.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test