Na ndiqni

Shkencë & Teknologji

Guri i hapësirës që mund të shkatërrojë Tokën, i fuqishëm sa 50 bomba atomike

Më: 26 nëntor 2018 Në ora: 20:46
Foto ilustrim

Një asteroid masiv që ka fuqinë prej 50 megatonësh mund të shkatërrojë Tokën në vetëm pesë vjet.

NASA tha se asteroidi gjigand – i quajtur 2018 LF16, ka gjasa të godasë tokën në 5 vitet e ardhshme.

Shkëmbi ka një tronditëse 62 trajektore të mundshme të ndikimit të mundshëm me planetin tonë – secili prej tyre duke pritur që të hedhë asteroidin në Tokë gjatë viteve të ardhshme.

E para nga këto mundësi të habitshme do të lindë vetëm pesë vjet nga tani – që do të ndodhë më 8 gusht 2023.

Datat e tjera të ndikimit të mundshëm në të ardhmen e afërt do të jenë 3 gusht 2024 dhe më 1 gusht 2025.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test