Na ndiqni

Shkencë & Teknologji

Bakteret misterioze në hapësirë: Astronautët mund të pësojnë

Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 21:41
Hapsira

Shkencëtarët në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës kanë zbuluar një ekosistem të avancuar të 'organizmave infektues', të ngjashëm me bakteret që gjenden në spitalet në Tokë.

Sipas raportit të fundit, Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës (ISS) ishte i infektuar me "flluska" misterioze, gjë që mund të dëmtonte shëndetin e astronautëve, shkruan New York Post.

Ekipi i NASA-s gjeti pesë lloje të ndryshme të enterobaktereve që kanë probabilitet 79 për qind që potencialisht të shkaktojë sëmundjen, transmeton KosovaPress.

Hapësirat kryesore të infeksioneve në stacionin hapësinor janë tualeti dhe zona ku astronautët praktikojnë.

Ka frikë se pjesët e baktereve mund të jenë rezistuese ndaj barnave, gjë që do të shkaktonte që astronautët të ishin në rrezik të madh.

"Duke pasur parasysh rezultatet e rezistencës së këtyre baktereve në ilaçe të shumëfishta dhe probabilitetin e rritur të patogjenit që kemi gjetur, këto lloje të baktereve potencialisht mund të përfaqësojnë konsiderata të rëndësishme shëndetësore për misionet e ardhshme", tha Nitin Singh, autor kryesor i studimit.

Por studiuesit vunë në dukje se bakteret nuk janë aktualisht të dëmshme për njerëzit aktualisht në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS).

"Është e rëndësishme të kuptojmë se bakteret e gjetura në ISS nuk ishin virulente, që do të thotë se ato nuk janë një kërcënim aktiv për shëndetin e njeriut, por diçka që duhet përcjellë gjurmët e tyre”, tha Singh.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test