Na ndiqni

Seksi

Këto janë 20 gabimet që i bëni gjatë seksit

Nga: Panorama Më: 19 maj 2018 Në ora: 06:56
Ilustrim

Mos e shkatërroni natën me partnerin tuaj duke bërë ndonjërën nga këto gabime. Mësoni se cilat gjëra duhet ti anashkaloni për të ndjerë kënaqësinë.

-Nuk keni kohë për veten tuaj

Femrat kanë tendencë më tepër të kujdesen për fëmijët dhe shoqet më të mira sesa për veten e tyre. Nëse nuk mund të gjeni kohë për veten tuaj, atëherë edhe në seks nuk jeni vetvetja.

-Ndiheni keq për trupin tuaj

Ndoshta jeni të turpëruara nga mbipesha, venat e theksuara apo shenjat e zgjerimit të lëkurës, mirëpo kujtojeni se megjithatë jeni e bukur dhe askush nuk është perfekte.

-Nuk i tregoni partnerit se çfarë dëshironi

Ai nuk mund t`ua lexojë mendjen, prandaj i duhet ndihma juaj pa ia cenuar egon mashkullore. Inkurajoni atë, mos e kritikoni!

-Nuk flirtoni me të gjatë ditës.

Seksi nuk fillon me zhveshjen e rrobave, të paktën jo për femrat. Prandaj fillojeni me një mesazh provokues apo me ndonjë psherëtimë seksi gjatë ditës, që në mbrëmje të arrini kulminacionin.

-Natën e takimit e bëni gabimisht.

Në vend se të dilni në restorant, të hani ushqime të rënda, të pini alkool dhe të mos keni energji për diçka më tepër në përfundim të mbrëmjes, pini ca gota venë me meze dhe çoni dashuri. E më pas mund të kënaqeni duke dalë jashtë!

-Mendoni se përdorimi i lubrikantëve nënkupton se diçka nuk është në rregull me ju

Ky mendim është shumë i gabuar pasi sasia e lubrifikimit që prodhon organizmi juaj nuk është indikator që tregon nivelin e eksitimit tuaj. Lubrifikimi është një aleat i mirë i seksit pasi që e bën më të këndshëm dhe më pak të dhimbshëm.

-Nuk jeni zemërgjerë

Le të themi se seksi oral, nuk ju pëlqen ta bëni mirëpo ju pëlqen kur partneri ua bën juve. Gjithçka në një lidhje të shëndoshë është të marrësh dhe të japësh andaj mos hezitoni t’ia plotësoni dëshirat.

-Nuk keni kontakt me sy

Është e rëndësishme, posaçërisht gjatë seksit, të bëni kontakt me sy me partnerin pasi ashtu lidheni edhe më shumë.

-Nuk flisni “pisët”

Kur meshkujt kërkojnë nga femrat të thonë fjalë të pista nuk do të thotë që duhet të shani. Kjo nënkupton të jeni më eksplicitë për grafikën, për shembull: “Dua të më lëpish thimthat!”.

-Shkoni drejt në aksion

Paraloja ju bën që të lubrifikoheni që seksi mos të jetë me dhembje. është mirë që të zhvisheni ngadalë para se të hidheni në aksion.

-Vendosni foto nga prindërit e tu në dhomën e fjetjes

Vendosja e fotove të tilla me siguri do e pamundësojë atë të ketë ereksion.

-Prisni nga ai që të jetë i gatshëm çdoherë

Ndonjëherë stresi i punës apo finansave mund të ndikojë në pamundësimin e tij për Kuptojeni se ajo nuk ka të bëjë asgjë me ju, nëse kjo përsëritet shpesh atëherë kërkoni shpjegime.

-Harroni të qesheni

Duhet të keni sens për humor edhe gjatë seksit, pasi seksi nuk do të thotë  të jetë si nëpër filma. Nëse nuk qesheni për gjërat që i bëni gabim atëherë do të ndjeheni anksiozë.

-Nuk masturboni kurrë

Të keni seks solo është mënyra më e mirë të kuptoni se çfarë dëshironi dhe të maksimizoni kënaqësinë tuaj.

-E bëni atë në pozita që ju shkaktojnë dhembje

Ndoshta partnerit tuaj ju pëlqen doggystyle mirëpo juve ju dhemb ashtu. Edhe në qoftë se ndonjë pozitë e kënaq së tepërmi, mos pranoni nëse edhe ju nuk kënaqeni njëjtë.

-Të aktroni orgazmën

Të bëni zëra të rrejshëm që të eksitoni partnerin dhe të aktroni për orgazmën janë dy gjëra të ndryshme. Ashtu i thoni partnerit se ajo që bën ai ju pëlqen me çka humbni një aspekt të rëndësishëm të lidhjes suaj.

-Kurrë nuk provoni gjëra të reja bashkë

Është me rëndësi që t`i përzihen gjërat, jo vetëm në shtrat, por gjithashtu në jetën e përditshme. Provoni gjëra të reja së bashku!

-Dëshira se do orgazmën aq shpejtë si partneri juaj

Në mesatare mashkullit i duhen 2 deri në 5 minuta të arrijë orgazëm ndërsa femrave u duhet 40 deri 45 minuta.

-Nuk e përdorni tualetin para seksit

Urinoni para seksit! Shumë femra nga shtypja gjatë seksit kanë nevojë të shkojnë në tualet edhe në mes të aktit seksual. Mos lejoni të ju ndodh kjo juve andaj urinoni para aktit.

-Fokusoheni mundimshëm që të arrini orgazëm

Nëse mundoheni të arrini orgazëm, kurrë nuk do t`ia arrini. Femrat kanë nevojë të ndihen të relaksuara që të arrijnë orgazëm, ndërsa mundimi i tyre me mendime se a do t’ia arrijnë- ua pamundëson orgazmën në përgjithësi.

Panorama
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test