Na ndiqni

Seksi

Seksi ndikon në memorie

Nga: Mediat shqiptare Më: 17 maj 2018 Në ora: 19:30
Foto ilustrim

Çiftet që janë aktive seksualisht performojnë memorie më të mirë në moshën e mesme, tregojnë gjetjet e reja.

Studiuesit kanë analizuar të dhënat dyvjeçare të mbi 6,000 të rriturve të moshës 50-vjeçare, përfshirë dietën dhe zakonet e gjumit. 

Personat që kishin më shumë seks dhe ishin më të afërt nga ana emocionale me partnerët e tyre kishin memorie më të mirë. 

Seksi, sipas studiuesve ndikon në memorie më të mirë duke stimuluar rritjen e neuroneve në hipokampus, por nuk ndikon edhe në jetëgjatësi.

Studimi është kryer nga Universiteti Wollongong në Australi dhe është botuar në revistën Springer Archives of Sexual Behavior.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test