Na ndiqni

Seksi

Lëndimet seksuale për të cilat shumë femra nuk janë në dijeni

Nga: Mediat Shqiptare Më: 14 maj 2018 Në ora: 14:28
Ilustrim

Lëndimet seksuale janë të dhimbshme për vetë mendimin e tyre, dhe gjëja e parë që shoqërojmë me ta është dëmtimi i përhershëm.

Por shumë lëndime seksuale janë të përkohshme, dhe një është shumë e zakonshme për të cilën as femrat nuk e dinë.

Bëhet fjalë për një lëndim të zakonshëm seksual, ose lëndim në qafën e mitrës, më së shpeshti kur femra nuk është e eksituar mjaftueshëm. Simptomat e këtij dëmtimi përfshijnë gjakderdhje, dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale dhe dhimbje në pjesën e poshtme të barkut.

Nëse ndonjë nga këto simptome nuk ekzagjerohet, nuk ka arsye për panik, lëndimi do të kalojë vetvetiu.

Nëse femra është e eksituar sa duhet, qafa e mitrës bëhet më e madhe dhe ngritet deri në dy centimetra drejt mitrës. Por nëse nuk ndihet e ngazëllyer, ajo mbetet e ulët gjatë seksit, gjë që e bën më të lehtë të lëndohet.

Gjithashtu, ky lëndim ndodh kur femra është në fund të ciklit menstrual, pasi atëherë qafa e mitrës është më e fortë dhe më afër vagjinës.

Edhe pse jo aq e dhimbshme sa penisi i thyer, ky lëndim mund të jetë mjaft i pakëndshëm. Për ta parandaluar atë, ekspertët këshillojnë që koha e paralojës së të zgjatë 20 deri në 30 minuta.

Nëse tashmë e keni këtë lëndim, merrni pilulën e dhimbjes dhe shmangni seksin për 24 orët e ardhshme.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test