Na ndiqni

Puna

6 mënyra të thjeshta si të gjesh punë në 2018-n

Nga: Pamfleti Më: 1 janar 2018 Në ora: 16:53
Ilustrim

Sapo hymë në vitin e ri dhe për ju që jeni të papunë do ishte e zgjuar të përgatisni veten tuaj për një punë!

Sipas një sondazhi të kohëve të fundit të Indeed.com, 61% e punëdhënësve planifikojnë të punësojnë më shumë njerëz në 2018 sesa në vitin 2017 dhe 40% janë të shqetësuar për gjetjen e mjaftueshëm të personave që janë të aftë për punë.

Nuk janë vetëm firma të teknologjisë dhe të kujdesit shëndetësor të cilët janë të gatshëm të punësojnë. Indeed.com thotë se një grup i larmishëm i industrive janë në kërkim të punonjësve, në fushat si: arkitekturë, inxhinieri, IT, telekomunikacion dhe firmat e shërbimit profesional në krye të listës. Ekspertet e punës sugjerojnë këto gjashtë hapa, që do ju vijnë në ndihmë për të gjetur një punë vitin e ardhshëm:

1.Rilidhuni me miqtë dhe kolegët e vjetër.

Përfitoni nga sezoni i festave për të caktuar një takim dhe për të pirë një kafe së bashku. Në këtë mënyrë, do të jeni të kujdesshëm nëse miqtë tuaj dëgjojnë rreth mundësive të përshtatshme për ju. Gjithashtu, dërgoni kartolina urimi për njerëzit që ju kanë ndihmuar profesionalisht gjatë vitit të kaluar.

2.Thuaj “Po” festës së fundvitit me kolegët dhe drejtuesit.

Në një sondazh LinkedIn, pothuajse gjysma e profesionistëve që morën pjesë në festat e punës kishin një ndikim pozitiv në karrierën e tyre. Ata mësuan për mundësitë e reja. “Detyrimi” për të shkuar në këto festa, mund të kthehet në një nxitje të karrierës suaj.

3.Rifreskoni profilin tuaj profesional, p.sh në LinkedIn.Kompani dhe organizata jofitimprurëse që kërkojnë të mbushin pozicionet e tyre, do të jenë aktive në LinkedIn në muajt e ardhshëm. Tre mënyra të shpejta për të rritur dukshmërinë tuaj në këtë faqe interneti:

-Përditëso profilin tuaj LinkedIn me të gjitha arritjet, nderimet dhe trajnimet e vitit 2017.

-Zgjeroni profilin tuaj LinkedIn me fjalë kyçe dhe frazat që kërkojnë rekrutuesit.

-Aktivizo sinjalin “Open Candidate” të LinkedIn për të rekrutuar privatisht gatishmërinë që të jeni të hapur ndaj mundësive.

4.Rifresko CV-në.Është një ide e mirë për ta bërë këtë të paktën një herë në vit, edhe nëse nuk pret që të përfshiheni në një kërkim pune. Në këtë mënyrë, ju do të jeni në gjendje të përgjigjeni në kohën e duhur nëse dëgjoni për një mundësi. Në dhjetor, sigurohuni që informacioni i kontaktit të CV-së tuaj të jetë i tanishëm; shtoni ndonjë promovim, arritje ose trajnime nga viti i kaluar dhe eliminoni përvojën e vjetër të punës që nuk është më e nevojshme ( siç është paketa office PC, që të gjithë e dinë).

5.Regjistrohuni për alarme automatike të punës. Në këtë mënyrë ju do të jeni i pari që do të dini kur të hapni punën që dëshironi.

6.Krijoni figurë të pastër në Google. Kërkoni emrin tuaj në Google për tu siguruar që nuk keni ndonjë papastërti, fshiheni. Punëdhënësit kërkojnë shpesh në Google për të parë të çfarë thuhet rreth jush.

Pamfleti
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test