Na ndiqni

Politika

Pse Thaçi e Veseli nuk e lajmëruan Azem Vllasin se e kishte jetën në rrezik nga “Syri i popullit”?

Nga: Bota sot Më: 5 janar 2019 Në ora: 17:43
Foto ilustruese "Bota sot"

“Është për tu çuditur se si zotni Hashim Thaçi, tashmë i dëshmuar si një rrenacak nuk e kishte llogaritur edhe një kundër pyetje pse atëherë nuk e lajmëroi edhe zotni Azem Vllasin për të shpëtuar edhe ai. Akuzat të cilat i drejtohen individëve kryesor me të cilët identifikohet VV-ja nuk është asgjë tjetër pos një mjerim njerëzor i zotni Thaçit i cili është shndërruar në palaço”, vlerëson Tali.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se prapa organizatës kriminale “Syri i Popullit”, qëndron kreu i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, Sadri Ramabaja dhe Glauk Konjufca.

Ai këto komente i ka bërë në seancën gjyqësore ndaj rastit “Syri i Popullit”, ku ishte ftuar si dëshmitarë.

"Më herët kam pasur indikacione prej autoriteteve që prej nxitësve të miqve të Kosovës që kanë ardhur prej Serbisë ka pasur kanosje. Kanosje e vërtetë ka qenë prej organizatës "Syri i popullit". Jam informuar prej autoriteteve shtetërore, prej mekanizmave, ditë më parë para se të ndodhte atentati ndaj Azem Vllasi. E kemi përjetu rëndë unë edhe familja ime. Po unë e njoh Sadri Ramabajën. Nuk e njoh Murat Jasharin, por kam dëgju për të. Mbrapa kësaj organizate qëndrojnë Sadria, Glauk Konjufca dhe Albin Kurti. Për mua nuk ka qenë shqetësuese vlerësimi por kërcënimi dhe paralajmërimi për vrasje. Janë fjalë që i kam dëgjuar me veshët e mi, nga Glauk Konjurfca në një seancë në kuvend, që këta njerëz duhet me i vra, dhe pastaj ka ndodhur rasti”, ka thënë Thaçi.

Deklaratat e presidentit Thaçi nga analistë dhe përfaqësues të partive,  vlerësohen të jenë sikurse në kohën e UBD-së, kur akuzonin dhe dëshmonin falls.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test