Na ndiqni

Politika

Ushtria sukses i madh, por 8.200 hektarët e humbur nuk do të harrohen

Nga: Bota sot Më: 5 janar 2019 Në ora: 17:23
Ushtria e Kosovës

Publicisti Gazmend Islami, në një prononcim për “Bota sot” ka renditur ndodhitë negative dhe pozitive politike gjatë vitit 2018.

Ai vlerëson se ky vit do të mbahen mend për krijimin e ushtrisë së Kosovës, mirëpo nuk do të harrohen asnjëherë 8,200 hektarët e humbur.

Gjithashtu, Islami thekson se gjërat pozitive kanë mbetur nën hijen e atyre negative.

“Viti 2018 ka qenë shumë sfidues për Kosovën. Kanë ndodhur ngjarje të mëdha, pozitive dhe negative, mirëpo me këtë të fundit jemi ballafaquar më shumë. Ky vit që po e lëmë pas do të mbahet mend përgjithmonë për formimin e ushtrisë së shenjtë të Kosovës, mirëpo nuk do të harrohen kurrë 8,200 hektarët e humbur, duke ia falur Malit të Zi. Formimi i ushtrisë e ngreu lartë sadopak këtë qeveri që kishte rënë në gjunjë dhe ishte afër kapitullimit, mirëpo nuk mund ta fsheh faktin e humbjen së asaj toke shqiptare. Kjo i bie sikur të heqim gozhdën nga druri, mirëpo shenja do të mbetet aty përgjithmonë”, është shprehur Islami.

Ai thotë se viti që po e lëmë pas ka pasur më shumë gjëra negative për Kosovën sesa pozitive, ndërsa shpreson që në vitin 2019 të ketë zgjedhje të reja dhe Hashim Thaçi të largohen nga pozita që ka në dialogun me Serbinë.

botasot
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test