Na ndiqni

Politika

Qeveria mund të bie si rezultat i akuzave të ngritura nga Gjykata Speciale

Nga: Bota Sot Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 21:56
Haki Abazi

Publicisti Haki Abazi, e konsideron si jo të mirë situatën politike në Kosovës, sidomos sa i përket dialogut me Serbinë. Në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, Abazi ka thënë se, Kosova është çliruar nga Serbia por nuk është çliruar nga njerëzit që bartin mendësinë e pushtimit, kapjes së shtetit, atyre që urrejnë qytetarët pse nuk i votojnë dhe pse nuk i përkrahin idetë e tyre të çmendura.  Ai ka theksuar se Qeveria mund të bie si rezultat i akuzave të ngritura nga Gjykata Speciale, derisa njëri prej të akuzuarve mund të jetë edhe Kadri Veseli. Sipas Haki Abazit ideja për korrigjim të kufijve e Presidentit Thaçi është jashtë diskutimit, pasi Amerika dhe vendet Evropiane e sidomos Gjermania nuk lejon një gjë të tillë.

“Bota sot”: Si e vlerësoni gjendjen aktuale politike në vend?

Haki Abazi: Kosova është duke u përballur me fenomenin e kapjes së shtetit në formën më kaliske në kuptimin e plotë të fjalës. Kosova është çliruar nga Serbia por nuk është çliruar nga njerëzit që bartin mendësinë e pushtimit, kapjes së shtetit, atyre që urrejnë qytetarët pse nuk i votojnë dhe pse nuk i përkrahin idetë e tyre të çmendura. Kjo ka qenë arsyeja që edhe Serbia e ka shtypur dhe ka përdorur metoda represioni ndaj qytetarëve shumicë shqiptare. Shqiptaret e Kosovës nuk e kanë pranuar Serbinë asnjëherë që nga aneksimi i Kosovës dhe raporti me Serbinë ka sjellë deri tek refuzimi i plotë i Serbisë. Tani është situatë e njëjtë, një grusht njerëz që e refuzojnë drejtësinë, janë mbi drejtësinë, përdorin gjykatën kushtetuese, manipulojnë sektorin e sigurisë, punojnë për interesa të ngushta, janë pasuruar nga privatizimet dhe keqpërdorimet e buxhetit, nuk japin llogari, janë jo transparente, keqpërdorin buxhetin e  shteti për të blerë votat, bëjnë përçarjen e qytetarëve në baza regjionale dhe politikë, kanë sjellë polarizim të skajshëm, përdorin gjuhë urrejtëse dhe nuk kanë hezituar të jenë edhe pjesëtarë të krimit të organizuar në të kaluarën. Kjo nuk i bën këta që janë në pushtet aspak më ndryshe se sa masat e jashtëzakonshme që Serbia kishte vendosur dikur mbi Kosovën. Shpresojë që qytetarët nuk do të detyrohen që këta njerëz që e kanë kapur shtetin dhe po e dështojnë shtet ndërtimin t`i nderojmë me dhunë dhe se ndryshmi me mjete demokratike do të jetë i mundur së shpejti.

(Intervistën e plotë mund ta lexoni të hënën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot”)

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test