Na ndiqni

Politika

Dështimi i Kosovës në Interpol, Serbisë i ndihmoi edhe Thaçi

Nga: N.SH Më: 21 nëntor 2018 Në ora: 10:18
Hashim Thaçi

Analisti politik Imer Mushkolaj pohon se, dështimi i Kosovës në Interpol është dështimi më i madh i shtetit, i cili ndodhet në një situatë mjaft delikate për vendin.

“Natyrisht, Serbia e ka bërë punën e vet duke lobuar që ta parandalojë anëtarësimin e Kosovës, por kësaj i kanë ndihmuar edhe politikanët e Kosovës, sidomos presidenti Thaçi me idenë e tij të korrigjimit të kufijve. Si të votosh për anëtarësimin në Interpol të një shteti, tërësinë dhe integritetin territorial të cilin e konteston vetë presidenti i tij?”, thotë Mushkolaj për gazetën “Bota sot”.

Image
Imer Mushkolaj

Ai shton se, është shumë dëshpëruese të shohësh gati gjysmën e shteteve që e kanë njohur shtetin e Kosovës që votojnë kundër anëtarësimit në Interpol.

“Diplomacia kosovare ka dështuar plotësisht dhe për këtë dikush të jep përgjegjësi. Nuk mundet që kjo situatë të kalojë sikurse nuk ka ndodhur asgjë”, përfundon Imer Mushkolaj.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test