Na ndiqni

Politika

Koalicion LDK-VV në horizont, fundi i koalicioneve për interesa personale

Nga: Bota sot Më: 17 maj 2018 Në ora: 21:58
LDK, foto ilustrim

Nga opozita kanë filluar tashmë paralajmërimet se do të bëhen bashkë për ta çuar qeverinë PAN-në në opozitë.

Përkundër se një bashkim mes Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Lëvizjes Vetëvendosje duket si i vështirë, nuk duket edhe si i pamundur. Kështu të paktën shprehen deputet e këtyre subjekteve.

Se është i mundshëm një koalicion mes LDK-së dhe VV-së, i pari që e tha një gjë të tillë ishte deputeti më i zëshëm i Lëvizjes Vetëvendosje.

Glauk Konjufca, kishte lënë të hapur mundësinë e koalicionit me Lidhjen Demokratike të Kosovës, pas zgjedhjeve të reja. 

“Nëse Vetëvendosje del e para do të ia bënim si në vitin 2017 që shkuam te LDK-ja, i bëmë ftesë LDK-së”, ka thënë ndër tjerash Konjufca.

Nga Lidhja Demokratike e Kosovës mendojnë edhe pse herët për të vendosur, janë të hapur të bashkëpunojnë, sikurse që thonë se po bashkëpunojmë në tryeza me subjektet politike. Edhe deputetja e Lëvizja Vetëvendosje shprehet pro një koalicioni të tillë. Sipas saj, Kosova ka nevojë për një ndërrim pozitiv, e ketë mund ta sjell vetëm ky koalicion.

Ndërsa, në një linjë të tillë nuk qëndron edhe njohësi i zhvillimeve politike në vend, Ramush Tahiri konsideron se një koalicion mes LDK-së dhe VV-së, do të varet shumë nga rezultati që këto dy parti do të fitojnë në zgjedhje.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test