Na ndiqni

Politika

Plani B i LDK-së për zgjedhjet, nëse tryezat nuk funksionojnë

Nga: Bota sot Më: 17 maj 2018 Në ora: 08:07
Mbledhje e LDK-së

Lidhja Demokratike e Kosovës, është duke pritur rezultatin e tryezave të diskutimit për çështjet e mëdha, në mënyrë që të vendosë lidhur me hapat që do të ndërmarrë për rrëzimin e Qeverisë Haradinaj. Kështu ka deklaruar për gazetën “Bota sot”, Bajram Gecaj zyrtar i kësaj partie. Sipas Gecajt, edhe vet qëllimi i tryezave është caktimi i datës së zgjedhjeve, meqë qeveria aktuale nuk i sjellë asnjë të mirë vendit.

Ka një kohë të gjatë që Lidhja Demokratike e Kosovës, po kërkon caktimin e datës së zgjedhjeve. Megjithatë, përveç kërkesave në mënyrë verbale nëpër medie të ndryshme, ky subjekt politik ende nuk ka ndërmarr ndonjë hap konkret që do të qonte në rrëzimin e Qeverisë Haradinaj.

Kryetari i Grupit Parlamentar të LDK-së Avdullah Hoti, ditë më parë, ka ripërsëritur qëndrimin e tij dhe të LDK-së se Qeveria nuk ka legjitimitet, duke hedhur kështu një varg akuzash ndaj Haradinajt. Hoti mes tjerash ka thënë se i ka thirrur tryezat e partive për caktimin e datës së zgjedhjeve.

Në një prononcim për gazetën “Bota sot”, zyrtari i kësaj partie, Bajram Gecaj, ka konfirmuar  se arsyeja kryesore e këtyre tryezave, ishte që nga fillimi marrëveshja e subjekteve politike, për zgjedhjet.

“Duhet të kemi parasysh se kjo qeveri tanimë ka humbur legjitimitetin e nevojshëm. Nëse një marrëveshje nuk do të mund të arrihet, atëherë strukturat e LDK-së do të mblidhen dhe do të vendosin për hapat e mëtutjeshëm. Kjo qeveri nuk i sjell asnjë të mirë këtij vendi, prandaj duhet të shkojë sa më parë”, ka thënë Gecaj.

Më shumë
Komentet
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test