Na ndiqni

Politika

“Nëse Haradinaj shkarkon ministrat e akuzuar, mund të bie Qeveria”

Nga: Bota Sot Më: 14 prill 2018 Në ora: 14:48
Ramush Haradinaj

Pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është deklaruar se nuk do të ndërmerr masa ndaj ministrave Pal Lekaj, Besim Beqaj e Valdrin Lluka deri sa të ketë një vendim nga Gjykata.

Këtë deklaratë, Haradinaj e ka bërë pas mbledhjes së Qeveris,  ku është bërë miratimi i projekt kodin penal të Kosovës, i cili parasheh që gjithë zyrtarët publik që akuzohen për korrupsion t’iu ndalohet ushtrimi i funksionit publik në rast të aktgjykimit përfundimtar.

Ndër tjerash, ai ka thënë se askush nuk është i mbrojtur nga ligji pasi që edhe në kabinetin qeveritarë janë ngritur aktakuza.

“Vet shpallja e aktakuzave ndaj kujtdo qoftë, në këtë rast po e dëshmon njëfarë niveli tjetër për rend dhe ligj. Mirëpo edhe veprimi për shpallje të aktakuzave janë bazuar në ligj. Një aktakuzë, një Gjykatë ose një institucion ligjor nuk e ka shqyrtuar pra, është e hershme marrja e vendimeve në nivelin tonë lidhur me këtë. Mos harroni faktin se po ngritën këto aktakuza edhe ai fakt flet, pra janë ngritur aktakuza për anëtarë të kabinetit qeverisës, pra s’qenka askush i privilegjuar, a i mbrojtur a  përjashtuar nga mundësia e shqyrtimit ligjor, por edhe veprimi ynë duhet të bëhet në bazë të ligjit, pra t’ia japim mundësinë ligjore një Gjykate që ta jep vlerësimin për këtë”, tha Haradinaj.

Lidhur me këtë deklaratë të Haradinajt, analisti politik, Nexhat Haziri është deklaruar se nuk pritet ndonjë veprim pas që dihet se kasta politike janë të jetë.

Bota Sot
Komentet
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test