Na ndiqni

Politika

Koalicion LDK- Vetëvendosje, për ta lënë PDK-në në opozitë

Nga: Bota sot Më: 6 prill 2018 Në ora: 08:29
Albin Kurti dhe Isa Mustafa

“Ne vazhdojmë të shpresojmë që subjektet politike nuk do të mashtrohen nga premtimet e tyre në mënyrë që të shkojnë me PDK-në për të bërë marrëveshje si në 2014, e në at të 2017-së, por të vazhdojmë të mbajmë rrugën e përbashkët kundër saj”, thotë për “Bota sot”, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Ismajl Kurteshi.

Skandali i fundit i arrestimit dhe deportimit të gjashtë qytetarëve turq, ku dyshohet se është i involvuar edhe presidenti, Hashim Thaçi po konsiderohet si një mundësi e mirë për një mobilizim të përgjithshëm për ç’ kapjen e shtetit nga elemente të PDK-së.

Policia e Kosovës, së bashku me AKI-në dhe në koordinim me shërbimin sekret turk FIT, javën e kaluar arrestuan dhe dëbuan brenda ditës gjashtë qytetarë turq, për të cilin kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj u deklaruar se nuk ka qenë i njoftuar.

Për këtë veprim për të cilin shefi i ekzekutivit deklaroi se nuk ka qenë një dijeni, mori një vendim për të shkarkuar nga detyra ministrin e brendshëm, Flamur Sefaj dhe drejtorin e AKI-së, Agron Gashi.

Por, lirimin e Gashit nga pozita e udhëheqësit të AKI-së po e kundërshton presidenti, Hashim Thaçi.

Sipas Kushtetutës së Kosovës emërimi i drejtuesve të AKI-së, por edhe shkarkimi i tyre bëhet pas një koordinimi të kryeministrit dhe të presidentit.

Kështu që si pasojë e kundërshtimit të presidentit, Gashi mban ende pozitën e drejtorit të këtij shërbim, për kundër vendimit për shkarkim nga ana e Haradinajt.

Deputetë opozitarë dhe analist politik në vend, thonë se kundërshtim nga i pari vendit, pasi që ai dyshohet se vet ka qenë i involvuar në këtë aksion.

Po ashtu sipas tyre, të gjitha institucionet e shtetit udhëhiqen nga njerëz të emëruar të PDK-së.

Për këtë ata thonë se nevojitet një mobilizim i përgjithshëm për të çuar PDK-në në opozitë dhe për të filluar ç’ kapjen e shtetit nga njerëzit e Thaçit.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test