Na ndiqni

Politika

Komandantët, treshja “shtetshkatërruese”!

Nga: Bota sot Më: 2 prill 2018 Në ora: 13:15
Ramush Haradinaj, Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli

Dështimi i institucioneve relevante e në të njëjtën kohë edhe mos dakordimi e krerëve të shtetit rreth ngjarjeve të fundit, janë sinjalizues qartë se vendi nuk është duke shkuar drejt një rruge të duhur.

Gjunjëzimi si asnjë herë më parë nga Policia e Kosovës i të ashtuquajturit drejtor të Zyrës për Kosovën pranë Qeverisë së Serbisë Marko Gjuriq dhe deportimit të 6 turqve në Kosovë, të dyshuar si mbështetës të Fetullah Gylen, ngjallen reagime të shumta kundrejt krerëve të shtetit.

Por, kjo nuk përfundon me kaq. Edhe përplasjet e vazhdueshme në mes krerëve të institucioneve po akumulojnë një përfundim se vendi nuk po i kalon momentet më të mira. Veç kësaj, tashmë janë shtuar edhe zërat që tregojnë se vendi së shpejti do të shkojë drejt zgjedhjeve të jashtëzakonshme, dhe koalicioni i komandantëve të shkojë drejt fundit.

Derisa nga pozita mendojnë se qeveria aktuale është duke funksionuar mirë, kështu nuk mendojnë zyrtarët e partive politike dhe njohësit e zhvillimeve në vend. Sipas këtyre të fundit, konstelacioni qeverisës është fatal për Republikën e Kosovës, i cili edhe po lëndon seriozisht të arriturat e deritanishme.

Treshja “shtetshkatërruese”

Ish-zëvendësministri i Administrimit dhe Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj, për “Bota sot”, thotë se me këtë qeveri Kosova është duke lënduar seriozisht të arriturat e deritanishme.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test