Na ndiqni

Politika

Kryeministri i zënë peng nga Lista Serbe! “Haradinaj ta ekstradojë Thaçin”

Nga: Bota sot Më: 2 prill 2018 Në ora: 09:27
Hashim Thaçi dhe Ramush Haradinaj

Në konferencën e mbajtur gjatë ditës së shtunë, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ka dalë kundër kryeministrit Ramush Haradinaj, teksa ka folur për rastin e arrestimit të drejtorit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq.

Thaçi ka thënë se Gjuriq kishte hyrë në Kosovë një ditë para se të arrestohej nga Policia e Kosovës dhe se ai kishte fjetur  në banesën e mikut të Haradianjt, Milan Radojiçiq në veri të vendit.

Për këtë madje sipas tij, kanë ditur edhe persona të tjerë dhe ndaj tyre do të merren masa.

“Në hulumtimin dhe shqyrtimin e rastit, doli se Gjuriq ka hyrë të dielën mbrëma në Kosovë, Gjuriq e ka kaluar natën në banesën e Milan Radojiçiq, dhe që disa individëve të mekanizmave institucionalë të Kosovës kanë qenë në dijeni të plotë të prezencës së tij në Kosovë, ky është shqetësimi im, jo veprimi i Policisë. Kështu do të shikohen të gjitha hallkat e mekanizmave të sigurisë”, ka deklaruar presidenti Thaçi.

Në një emision televiziv së fundmi, kryeministri Haradinaj kishte deklaruar se e njeh dhe takohet me Milan Radojiçiqin, me të cilin flasin rregullisht për problemet e serbëve të veriut. Ndërkohë, presidenti edhe më herët kishte kërkuar arrestimin e Radoijçiqit, si i dyshuar i përfshirë në vrasjen e Oliver Ivanoviqit.

“Autoriteti i tij në veri. Më duhet veriu, më duhet me mbërri te të gjithë që kanë autoritet atje, të komunikoj me ta, ta integrojmë veriun, t’i sigurojmë që është siguri për të gjithë”, kishte deklaruar Haradinaj, i pyetur për lidhjet me Radojiçiqin.

E për lidhjen e Radojçiqit me vrasjen e liderit serb, Oliver Ivanoviq, Haradinaj kishte thënë se për këtë duhet pyetur prokurorinë.

Por, Haradinaj ishte kritikuar ashpër për heshtjen e tij në ditën kur Marko Gjuriq nuk respektoi vendimin e Kosovës dhe u arrestua e u depërtua për në Serbi.

I pyetur nga media se pse nuk foli atë ditë, Haradinaj u arsyetua se dikush duhej të punonte.

“U mbush televizioni, fol ai, fol ai, dikush duhet të punojë”, ishte përgjigjja e Haradinajt, i cili ka pranuar se ishte informuar të dielën në mbrëmje për ndalesën që i është bërë Marko Gjuriqit që të hynte në Kosovë.

 “Unë jam informuar të dielën në mbrëmje. Motivi pse është ndaluar mund të diskutohet, për bindjen time nuk kam asgjë kundër që Gjuriq të vijë në Kosovë mirëpo kuptohet brenda procedurave. Qëndrimi im ka qenë që të zbatohet protokolli dhe nëse ministria e Drejtësisë nuk e ka dhënë lejen atëherë ministria e Brendshme le të veprojë. Kanë vendos Kushtetuta dhe ligjet”, ka thënë ai.

Mirëpo, reagimi i “butë” i kryeministrit, sipas njohësve të zhvillimeve politike, erdhi për shkak se Haradinaj është i zënë peng nga Lista serbe.

Mehmeti: Haradinaj i zënë peng nga Lista serbe

Duke komentuar në lidhje me këtë në një prononcim për gazetën “Bota sot”, analisti politik Faton Mehmeti, ka thënë se Thaçi është i motivuar nga fakti që Radojçiq, ishte kumbara i koalicionit qeverisës. Ai ka theksuar se presidenti ka nisur “ofenzivë” për të larguar Haradinajn nga pushteti.

Më shumë
Komentet
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test