Na ndiqni

Politika

AKR-ja e ka në “grusht” Haradinajn, tregon kush qëndron prapa deportimit të turqve

Nga: Bota sot Më: 31 mars 2018 Në ora: 17:49
Behgjet Pacolli dhe Ramush Haradinaj

Aleanca Kosova e Re, do të mblidhet pas këtij vikendi për të vendosur nëse do të dalë nga koalicioni qeverisës PDK-AAK-NISMA.

Këtë e ka bërë të ditur sekretari i AKR-së Vesel Makolli, i cili në një prononcim për gazetën “Bota sot”, e ka quajtur kërkesë shkarkimin e ministrit të Punëve të Brendshme Flamur Sefaj, pas arrestimit dhe deportimit të gjashtë shtetasve turq nga Kosova në Turqi.

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj, gjatë ditës së djeshme ka shkarkuar nga detyra ministrin e AKR-së dhe drejtorin e Agjencisë së Inteligjencës, për shkak se ata nuk e kishin informuar për rastin e shtetasve turq.

Mirëpo, AKR-ja ka konfirmuar se do të shqyrtojë shkarkimin e Sefajt, duke bërë të ditur se do të marrë qëndrim të duhur, konform rrethanave dhe interesave të përgjithshme shtetërore.

Sekretari i AKR-së Vesel Makolli, ka lavdëruar ministrin Sefaj, duke thënë se ai ishte ndër ministrat më të suksesshëm të qeverisë Haradinaj.

Ai ka thënë se Sefaj ishte ministri i parë i Kosovës, që ka ndaluar hyrjen pa leje të një zyrtari serb.

“Ministri i Punëve të Brendshme Flamur Sefaj, ka qenë një ndër ministrat më të përkushtuar dhe më të suksesshëm gjatë punës së kësaj qeverie. Ministri Sefaj është një personalitet me një pedigre të konsiderueshme, intelektual me një kulturë të nivelit evropian dhe shumë i suksesshëm në punën e tij. Poashtu, është shumë i drejtpërdrejt, i sinqertë dhe i padjallëzuar, çka te ne shpesh këto veti njerëzore “sjellin probleme”. Duhet të ceket se ai është i pari ministër i Republikës së Kosovës, që e ka ndaluar një zyrtar të lartë nga Serbia që të hyjë në Kosovë pa leje. Rasti i ndalimit të para disa ditëve të Marko Gjuriqit, është një operacion shumë i suksesshëm, i cili i ka treguar botës se këtu ka shtet dhe sa duhet të respektohet Kushtetuta dhe ligjet e Kosovës, e pikërisht Flamur Sefaj, ishte më i miratuar për këtë ndërmarrje dhe ka qenë i lavdëruar nga mbarë opinion”, është shprehur Makolli.

Ndërsa, në lidhje me rastin e deportimit të gjashtë shtetasve turq, sekretari i AKR-së ka theksuar se është dashur të respektohen më shumë rregullat, mirëpo ka thënë ministri Sefaj i ka besuar AKI-së, për të cilën ka menduar se i ka njoftuar krerët e shtetit.

Më shumë
Komentet
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test