Na ndiqni

Politika

Dikur e akuzonte Isa Mustafën, tash Haradinaj nuk ka guxim ta vizitojë veriun

Nga: Bota sot Më: 26 mars 2018 Në ora: 08:10
Isa Mustafa, Ramush Haradinaj

Më 15 dhjetor të vitit 2016, Ramush Haradinaj, kishte shkuar në Mitrovicë vetëm deri tek Ura e Ibrit. Në atë kohë si opozitar akuzonte qeverinë e atëhershme “Mustafa” se nuk po ka guxim të shkelë në veri. Ai vizitën e kishte bërë gjatë kohës së ndërtimit të murit ilegal, ku Mustafën e akuzonte si tolerant të ndërtimit të tij. “Qeveria e Kosovës nuk mund të justifikohet me asnjë gjë, sepse ishte shkaktari kryesor i ndërtimit të këtij muri, që tani po na harxhon kohë, nerva e mund që ta rikthejmë në një situatë të pranueshme”, kishte deklaruar Haradinaj. Por, kanë kaluar gati 7 muaj që nga fillimi i punës së tij si Kryeministër dhe deri më tash nuk është parë asnjë vizitë Haradinajt në pjesën veriore.

Edhe pse ka më tepër se gjysmë viti që kryeministri Ramush Haradinaj ka marrë përsipër udhëheqjen e qeverisë, ai ende nuk ka bërë asnjë hap në drejtim të vizitës së veriut. Ngjashëm edhe Presidenti Hashim Thaçi, i cili ishte më parë në pozitën e kryeministrit, zëvendëskryeministrit e tash Presidentit, nuk e bëri një veprim të tillë.

Madje të kontaktuar nga “Bota sot” zyrtarë nga Presidenca e vendit asnjëherë nuk kanë dhënë përgjigje se kur Presidenti e ka ndërmend ta vizitoj veriun e Mitrovicës.

Përgjigja e Qeverisë

Ndërkaq, zyrtarë nga Qeveria e Kosovës, në një përgjigje dhënë për gazetën thonë se kryeministri Ramush Haradinaj, deri më tani i ka vizituar disa nga komunat, sipas agjendës ditore.

“Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, me të marrë detyrën në Qeveri, ka treguar gatishmërinë për të qenë më i afërt me problemet në nivel komunal, duke i vizituar Komunat e Kosovës. Deri tani ka arritur t’i vizitojë disa nga to, varësisht nga agjenda ditore”, thonë zyrtarë nga Qeveria.

Sipas tyre, ai e ka në plan t’i vizitojë edhe komunat e tjera dhe nuk ka nevojë për ftesa.

“Përzgjedhja e komunave nuk bëhet në bazë të përkatësisë etnike, dhe kryeministri i vendit nuk ka nevojë për ftesë që t’i vizitojë ato. Në plan janë edhe komunat tjera. Por, ua rikujtojmë që kjo bëhet në bazë të agjendave”, thuhet në përgjigjen për “Bota sot”.

Mirëpo, kjo bie ndesh me atë që kryeministri Haradinaj tha para gazetarëve disa ditë më parë.

Haradinaj, në një konferencë para gazetarëve, tha se tashmë disa herë e ka vizituar veriun, madje e ka bërë shpesh, por që e ka bërë pa praninë e medieve.

Haradinaj akuzonte Mustafën se nuk po ka guxim të shkelë në Veri

Ne kujtojmë se, një vizitë të tillë e kishte bërë vetëm deri tek Ura e Ibrit më 15 dhjetor të 2016-ës. Në atë kohë si opozitar akuzonte qeverinë e atëhershme “Mustafa” se nuk po ka guxim të shkelë në Veri. Ai vizitën e bëri gjatë kohës së ndërtimit të murit ilegal ku Mustafën e akuzoi si tolerant të ndërtimit të tij.

“Qeveria e Kosovës nuk mund të justifikohet me asnjë gjë, sepse ishte shkaktari kryesor i ndërtimit të këtij muri, që tani po na harxhon kohë, nerva e mund që ta rikthejmë në një situatë të pranueshme”, kishte deklaruar Haradinaj.

Eksperti i sigurisë, Hajrullah Tërnava, thotë se që nga pas lufta e deri tani pjesa veriore në Mitrovicë, asnjëherë nuk është vizituar edhe nga vetë udhëheqësit e Kosovës.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test