Na ndiqni

Politika

Kosova drejt zgjedhjeve të reja, LDK është gati!

Nga: Bota Sot Më: 13 mars 2018 Në ora: 07:41
Ilustrim

Nuk kaluan as shtatë muaj nga data kur u mbajtën zgjedhjet e fundit në vend dhe kanë filluar zërat që kërkojnë zgjedhje të reja. Është Lidhja Demokratike e Kosovës që vazhdimisht po kërkon një gjë të tillë.

Veç kësaj, kjo parti po synon që të marrë në dorë edhe udhëheqjen e vendit.

Është Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, që ka deklaruar se partia e tij po përgatitet për zgjedhje të reja, pasi ky koalicion që po qeverisë me vendin tashmë është i shpërberë. E deklarime të tilla, ditë më parë, dëgjuam edhe nga nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri.

Nga LDK thonë se subjekti i tyre i ka të gjitha kapacitetet për udhëheqjeje, dhe se vetëm LDK-ja mund ta nxjerrë Kosovën nga kjo keqqeverisje. Por,  nga AAK-ja nuk besojnë se ka opinion të përgatitur për zgjedhje të reja.

Ndërsa, njohësit e zhvillimeve politike në vend konsiderojnë se zgjedhjet e parakohshme janë të pashmangshme dhe se koalicioni aktual e ka humbur edhe fuqinë vendimmarrëse.

Më shumë
Komentet
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test