Na ndiqni

Politika

Kriza në Qeveri, Nisma drejt largimit nga koalicioni?

Nga: Bota sot Më: 12 shkurt 2018 Në ora: 08:01
Kadri Veseli, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj

Zëvendëskryeministri i vendit, njëherësh edhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli kishte organizuar një darkë jo formale ku kishte mbledhur udhëheqësin e vendit, si Presidentin Hashim Thaçi, kryeministrin Ramush Hardinaj, kryetarin e Kuvendit, Kadri  Veselin si dhe Ministrat e kësaj Qeverie. Por, në këtë darkë ka munguar zëvendëskryeministri i Fatmir Limaj dhe disa ministra nga partia e tij.

Ndërsa në njërën nga intervistat e tij, Limaj ishte shprehur kundër kësaj darke.

Por a është kjo një shenjë që brenda koalicionit ka përçarje dhe mund të ketë braktisje të koalicionit nga Nisma socialdemokrate? Një gjë e tillë është mohuar nga kjo parti.

Flet Isa Xhemajlaj

Anëtari i Nisma Socialdemokrate dhe zëvendësministër i Punëve të Brendshme në Qeverinë e Kosovës, Isa Xhemajlaj ka thënë se kur bëhet punët jo mirë i kritikojmë pavarësisht a janë në opozitë apo në pozitë.

“Nisma Socialdemokrate funksionon mbi bazën e parimeve, kur bëhen punë mira i përshëndesim dhe i inkurajojmë dhe po ashtu kur bëhet punët jo mirë i kritikojmë pavarësisht a jemi në opozitë apo në pozitë. Ne do të vazhdojmë të punojmë dhe ti kryejmë detyrat tona me përgjegjësi me partnerët e koalicionit duke marrë përgjegjësinë për aq sa është fuqia jonë politike”, ka deklaruar Xhemajlaj për “Bota sot”.

Gjithashtu, ai ka shtuar se nuk ka ndonjë arsyeje për të braktisur koalicionin.

“Duke punuar vetëm për interesin e shtetit. Duke ju qëndruar besnik parimeve që kishim edhe sa ishim në opozitë dhe nuk kemi ndërmend me ndryshuar pavarësisht se tani jemi në qeverisje. Tani nuk e kemi ndonjë arsye që ta braktisim koalicionin dhe  ministritë ku qeveris Nisma Socialdemokrate deri tani janë treguar të suksesshme dhe rezultatet janë të dukshme”, ka përfunduar Xhemajlaj për “Bota sot”.

Limaj kundër treshes Thaçi, Haradinaj, Veseli

Ndërsa, lidhur më këtë çështje, analisti Enver Bytyçi ka thënë se Limaj është deklaruar qartë kundër iniciativës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale dhe kundër treshes Thaçi, Haradinaj, Veseli.

“Fatmir Limaj ka dëshmuar që në fillim të procesit të shfuqizimit të Gjykatës Speciale se është kundër atij procesi.  Ai është deklaruar I pari dhe qartë kundër treshes Thaçi, Haradinaj, Veseli për këtë rast. Megjithatë u pa se treshja iniciatore nuk kishte strategji shfuqizimin, por presionin ndaj ndërkombëtarëve, me qëllim që të vitalizonin fuqinë e pushtetit në Kosovë. Megjithatë moralisht Limaj mbetet së paku në këtë rast shumë më lart se partnerët e tij në qeverisje. Loja politike që Thaçi e Veseli, të mbështetur nga Haradinaj zhvilluan me këtë rast vetëm sa e thellon hendekun dhe ndarjen midis Limajt dhe koalicionit qeveritar. Por ky koalicion llogarit me 10 deputetët anti Albin të Vetëvendosjes, të cilët ka gjasa të mbështesin qeverinë Haradinaj. Cili është pazari, të shohim çfarë do na sjellin javët në vijim, por diçka është e qartë: Në Kosovë, ashtu si në Shqipëri, qeverisja është pazar, jo institucion! Për pasojë mungon legjitimiteti moral e politik dhe krijohen premisa që një biznesmen të tallet me gjithë qeverinë”, ka deklaruar Bytyçi.

Po ashtu, ai ka shtuar se nëse gjërat vazhdojnë kësisoj, ka shumë pikëpyetje për këtë qeveri dhe se Nisma mund të braktisë Qeverinë, pasi kriza e kësaj qeverie është e paevitueshme.

“Pacolli i mblodhi në vilën e tij të gjithë elitën e qeverisjes në Kosovë. E vuri në rresht Thaçin, Veselin, Haradinajn, gjithë ministrat, përveç Fatmir Limajt dhe ministrave të tij në qeveri! Kjo ndodhi vetëm dy ditë pasi Pacolli erdhi në Tiranë, takoi ambasadorin e Rusisë në kryeqytetin e Shqipërisë dhe e ftoi atë për një vizitë ndoshta dy ditore në vilën e tij luksoze, me arsyetimin se aty e pret një ruse, e cila është njëkohësisht gruaja e zotit Pacolli! Por Hajvalia u përdor dhe përdoret për pazare, jo për shtet. Për këtë arsye Limaj ka fituar pikë që nuk ishte në atë vend të gabuar, madje dhe në kohën e gabuar”.

Më shumë
Komentet
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test