Na ndiqni

Politika

Shkuarja e Thaçit e Haradinajt në ‘Lutjet e Mëngjesit’, pa asnjë rezultat”

Nga: Bota sot Më: 7 shkurt 2018 Në ora: 22:07
Hashim Thaçi dhe Ramush Haradinaj

Krerët e shtetit të Kosovës po qëndrojnë jashtë vendit në vizita jashtë vendit.

Presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj kanë udhëtuar për në SHBA për të marrë pjesë në ‘Lutjet e Mëngjesit’, ndërsa kryetari i Kuvendit po qëndron për vizitë në Kroaci.

Në këtë mënyrë vendi ka mbetur pa të tre krerët e shtetit dhe kështu është shkelur dhe protokolli i shtetit, sipas të cilit krerët duhet të koordinohen për vizitat që bëjnë jashtë vendit.

Për vizitat e tyre jashtë vendit, njohësi i çështjeve juridike, Blerim Burjani, në një prononcim për gazetën “Bota sot”, ka thënë se në ‘Lutjet e Mëngjesit’ kanë shkuar zyrtarë që nga viti 2004 dhe se vizita të tilla nuk prodhojnë asnjë rezultat.

“Së pari të jemi të qartë, udhëtimi për Lutje të Mëngjesit çështje takim shëtitje, në këto lutje kanë shkuar përplot zyrtarë të Kosovës prej vitit 2004 dhe aty thjesht është takim ahengu për të u parë dhe për tu përshëndetur pa asnjë protokoll formal, thjesht ka pasur edhe më herët që shumë ministra kanë shkuar thjeshtë për kureshtje me pa çka po bëhet dhe kënd po e takon. Takime të tilla nuk janë të karakterit formal dhe nuk prodhojnë asgjë, pra ndonjë rezultat dhe kjo mund të quhet shëtitje. Kjo i bie thjesht për të shkuar dhe shpenzuar para të buxhetit të shtetit të Kosovës”, është shprehur ai.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test