Na ndiqni

Politika

Thaçi, Haradinaj, Veseli jashtë shtetit, Zorra flet për masat ndëshkimore që mund të merren ndaj tyre

Nga: Bota Sot Më: 7 shkurt 2018 Në ora: 21:54
Hashim Thaçi, Ramush Haradinaj, Kadri Veseli

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tashmë gjendet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndërsa pritet t`i bashkohet edhe kryeministri Ramush Haradinajt të cilët do të marrin pjesë në Lutjet e Mëngjesit në Uashington.

Kurse, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli po e zhvillon vizitën e tij në shtetin kroatë. Nga kjo del që të tre kanë shkelur protokollin shtetëror, por sipas ligjeve nuk parashihet që të ketë masa ndëshkimore ndaj tre udhëheqësve shtetëror.

Njohësi i çështjeve juridike, Lirim Zorra ka thënë se ligji nuk  parasheh që duhet të ndërmerret ndonjë masë apo ndëshkim ndaj tre liderëve të cilët kanë udhëtuar jashtë shtetit.

“Në aspektin protokollare dhe të  sigurisë  shtetërore sigurisht  që nuk është mirë që tre liderët kryesore të jenë jashtë shtetit në të njëjtën kohë për shkak të ndonjë zhvillimi të papritur në fushën e sigurisë,  mirëpo dispozitat ligjore vetëm deklarojnë që paraprakisht duhet  koordinim me protokollin shtetërore mirëpo ligji nuk parasheh ndonjë masë ose ndëshkim për këto raste, kjo tregon edhe një herë mos koordinimin e tre institucioneve shtetërore për vizita jashtë shtetit, ku këto vizita më shumë janë për ti  treguare popullit që këta lider shkojnë në disa vende në botë dhe që dyert janë të hapure për ta”, ka shpjeguar Zorra.

Bota Sot
Komentet
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test