Na ndiqni

Politika

Në pritje të vendimit të Ramush Haradinajt!

Nga: Bota sot Më: 5 shkurt 2018 Në ora: 10:25
Ramush Haradinaj

Kryesia e Kuvendit të Kosovës, nismën e 43 deputetëve të inicuar më 22 dhjetor të vitit të kaluar ia ka dërguar Qeverisë, në mënyrë që ekzekutivi ta japë mendimin e saj.

Përkundër që kryeministri Ramush Haradinaj nuk e ka përjashtuar mundësinë që Qeveria e tij të mos deklarohet fare, nisma e deputetëve ka filluar të mos ketë përkrahje të Thaçit.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili në fillim kur ishte prezantuar ideja e shfuqizimit të Ligjit për Specialen, pati deklaruar se do ta respektonte vendimin dhe vullnetin e deputetëve, së fundmi ka deklaruar se Gjykata Speciale nuk do të shfuqizohet.

"Është e qartë dhe po ua them se me bisedat që kam zhvilluar me shumicën e liderëve politikë, me kryeparlamentarin Veseli dhe me kryeministrin Haradinaj, Gjykata Speciale nuk mund të shfuqizohet dhe nuk do të shfuqizohet. Ky është qëndrim i shtetit të Kosovës, jo opinion i prezantuar prej presidenti të vendit dhe në bazë të hierarkisë institucionale, kushtetuese dhe ligjore", është shprehur Thaçi.

Edhe pse është kontaktuar, Qeveria e Kosovës  nuk është përgjigjur pas deklarimeve të Presidentit, ndërsa përfaqësues të shoqatave të familjarëve të dëshmorëve të UÇK-së, janë duke pritur Qeverinë që pastaj të ndërmarrin masa të nevojshme.

Jashari: Po presim vendimin e qeverisë

Përfaqësuesi i shoqatave të familjarëve të dëshmorëve të UÇK-së, Xhavit Jashari, ka thënë për “Bota sot”, se ata në vazhdimësi janë kundër veprimeve ndaj popullit dhe luftës së UÇK-së.

Sipas Jasharit, nëse politika në Kosovë nuk mbron interesin nacional e ka humbjen e sigurt.

Ai tutje, ka shtuar se duhet të mbetet në ndërgjegje të politikanëve që nuk kanë bërë asgjë për të vrarët, të masakruarit, të dhunuarit dhe të zhdukurit gjatë luftës në Kosovë.

“Ne në vazhdimësi jemi kundër veprimeve që bëhen për popullin, për vlerën sublime që bëhen për luftën e UÇK-së. Politika duhet të jetë e vëmendshme, ne ia tërheqim vërejtjen që të mos bëhen lojërat  për çfarëdo qëllimi me vlerën e popullit, sepse Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk është e asnjë partie politike, është vlerë e një populli, andaj nëse tentohet që për gjitha këto që ndodhin të bëhen për qëllime politike bazuar në atë që kanë ndodhur në Kosovë mendoj se politika është e dështuar.  Të gjithë ata që janë në politik nëse këmbngulin në interesa të përgjithshme, në interesa  e luftës së pastër të UÇK-së fitoren e kanë me veti, nëse të gjithë ata mbrojnë interesin, nuk mbrojnë luftën ushtare të Kosovës, nuk mbrojnë interesin nacional dhe nuk punojnë interesin nacional  humbjen e kanë të sigurt. Megjithatë sikurse më tutje, edhe tani do të dëshmohet se lufta ka qenë e pastër dhe le të mbetet në ndërgjegjen edhe të kryetarit të Republikës së Kosovës edhe në politikanëve të tjerë që deri më tani askush nuk është dalë  asnjë statistikë sa të vrarë janë bërë, sa masakra, sa janë dhunuar dhe sot e tutje ende nuk dihet për fatin e shumë njerëzve. Interesi i politikanëve është t’i mbrojnë këto edhe pse deri më tani nuk është ndërmarrë asgjë deri më tani”, ka pohuar Jashari.

Ai ka theksuar se janë duke pritur vendimin e Qeverisë rreth kërkesës së tyre, pastaj do të dalin me qëndrime dhe veprime tjera.

“Ne do të shohim se çfarë do të bëhet tutje, çfarë masa do të merr Qeveria rreth kërkesës tonë që të rishqyrtohet dhe të votojnë deputetët për mos lejimin e funksionimin e Gjykatës Speciale në Kosovë se është e dëmshme dhe e kemi argumentuar, presim si do të veprojë qeveria dhe pastaj do të dalim me qëndrime dhe veprime tjera”, ka theksuar Jashari.

 

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test