Na ndiqni

Politika

Haradinaj së shpejti përballet me “goditje” nga opozita

Nga: Bota sot Më: 3 shkurt 2018 Në ora: 08:31
Ramush Haradinaj

Qeveria PDK-AAK-NISMA-AKR dhe Lista serbe, shumë shpejt mund të përballet me protesta nga opozita.

Dy partitë opozitare Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje, kanë përmendur protestat qytetare si mundësi për të larguar Qeverinë Haradinaj.

Hoti: LDK-së i duhet mbështetje qytetare, si një kohë

Këtë e ka konfirmuar shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së Avdullah Hoti.

Ai në një postim në Facebook, duke folur për skandalin e zëvendëskryeministrit Dardan Gashi, ka thënë se mënyra e vetme për rrëzimin e Qeverisë, nuk janë procedurat parlamentare, mirëpo mbështetja qytetare.

“Deputetët e koalicionit e mbështetën gjuajtën me armë të zv.kryeminstrit me logjikën se “nuk është bërë nami”. Ky është mesazhi më i keq që ju japim të rinjve. Sot një deputet përmendi arrestimin e qytetarëve për gjuajtje me armë. Ndërkaq, në rastin e këtij zyrtari, ligji nuk po vlen. Mënyra për rrëzimin e kësaj qeverie po bëhet e qartë. Procedurat parlamentare nuk kanë vend këtu. LDK-së i duhet mbështetje qytetare, si një kohë”, ka shkruar Avdullah Hoti në Facebook.

VV: Jemi për protesta që i organizojmë vet          

Mirëpo, Lëvizja Vetëvendosje nuk ka përjashtuar mundësinë e organizimit të protestave, por ka thënë se kjo do të bëhet kur iniciatore të jetë vet VV-ja e jo subjektet tjera më të vogla opozitare.

Lajmin e ka konfirmuar deputeti i Kuvendit të Kosovës nga Vetëvendosje Ismail Kurteshi, në një prononcim për gazetën “Bota sot”, duke pohuar se shpreson që iniciativës së VV-së, do t’i bashkohet edhe LDK-ja.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test