Na ndiqni

Politika

Behgjet Pacolli ultimatum Ramush Haradinajt

Nga: Bota Sot Më: 2 shkurt 2018 Në ora: 13:16
Behgjet Pacolli dhe Ramush Haradinaj

Kryeministri Ramush Haradinaj erdhi në krye të qeverisë me idenë se do t’i jap një epilog demarkacionit më Malin e Zi, por është pikërisht kjo marrëveshje që rrezikon ta çojë atë në shtëpi.

Kjo për faktin se tashmë edhe pjesëtarët e kabinetit të tij kanë filluar ta kërcënojnë atë me rrëzim të qeverisë, nëse kryeministrit nuk i jep një zgjidhje kësaj çështje.

Behgjet Pacolli, zëvendëskryeministri i parë në ekzekutivin e udhëhequr nga Haradinaj, dhe njëherit ministër i jashtëm në një deklaratë në televizionin publik ka thënë se nëse nuk miratohet ky dokument brenda 10-15 ditëve, atëherë kësaj qeverie do t’i humb kuptimi.

Ai madje ka thënë se nëse nuk zgjidhet ky problem brenda këtij afati kohorë, Kosova rrezikon të mos e marr liberalizimin e vizave edhe për këtë vit.

Zyrtarët e ekzekutivit nuk kanë dashur të merren me deklaratat e ministrit të jashtëm.

“Kabineti Qeveritarë nuk është mekanizëm vlerësimi për deklaratat e zëvendëskryeministrave dhe ministrave”, thuhet në përgjigjen me shkrim të ekzekutivit për “Bota sot”.

Nga ana tjetër, deputetët dhe analistë politik deklaratën e ministrit të jashtëm e shohin si një kërcënim për rrëzim të Qeverisë.

Zyrtari i AKR-së thotë se vendi nuk mund të mbetet peng i tekeve të kryeministrit

Sekretari i përgjithshëm i AKR-së, Vesel Makolli, thotë se shefi i partisë së tij nuk ka kërcënuar Haradinajn me prishje të koalicionit, por ka treguar të vërtetën lidhur me këtë çështje.

Bota Sot
Komentet
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test