Na ndiqni

Politika

Vjen alarmi i rrezikshëm: Qeveria Haradinaj po e refuzon ndihmën e SHBA-së

Nga: Bota sot Më: 26 janar 2018 Në ora: 15:00
Ramush Haradinaj

Qeveria e Kosovës duhet të bëj një zgjidhje për Demarkacionin me Malin e Zi, sepse qytetarët e saj, nuk e meritojnë të mbesin edhe me tutje të izoluar, pasi siç duket demarkacioni shërbeu si karrem për Ramush Haradinaj për të ardhur në pushtet. Kështu po vlerësojnë shumica e njohëseve të çështjeve politike në Kosovë.

Duke folur rreth kësaj çështje se a është praktikë që sponzorusi i ligjit, njëherësh të jetë edhe kundër të njëjtit ligj dhe si vlerësohet qëndrimi i kësaj Qeverie për demarkacionin, publicisti Faton Abdullahu ka thënë për “Bota sot”, se e keqja tjetër që po shfaqet tashmë deri në stërkeqje, me mos zgjidhjen e çështjes së demarkacionit, përveç se qytetarët por mbesin të izoluar, është edhe zbehja e vazhdueshme e përkrahjes së SHBA-s ndaj qytetarit dhe vendit tonë.

Abdullahu ka akuzuar Qeverinë Haradinaj duke thënë se për këtë Qeveria nuk po brengoset aspak.

“Qeveria Haradinaj përkundrazi po vazhdon avazin e vjetër thua se SHBA është një vend ordiner pa ndikim, në një cep të largët të botës. Nuk mund dikush të të ndihmoj nëse e refuzon këtë ndihmë. Kjo Qeveri po e refuzon këtë ndihme tek SHBA për ta mbrojtur veten e saj, përkatësisht për ta vazhduar qeverisjen. Sepse nëse e pranon këtë ndihmë dhe këshillë nga SHBA, ajo duhet ta kaloj demarkacionin, e nëse e kalon, atëherë s’ka moral as fytyrë për të vazhduar më qeverisjen. Krejt ky rreth vicioz është determinuar nga sajesa e mëhershme rreth demarkacionit, si pretekst për të ardh në pushtet”, ka thënë publicisti Abdullahu.

Më shumë
Komentet
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test