Na ndiqni

Politika

Kosova dhe rreziku i Rusisë për destabilizimin e Ballkanit

Nga: Bota Sot Më: 23 janar 2018 Në ora: 12:47
Ushtarët e KFOR-it në Urën e Ibrit

Vrasja e të dënuarit për krime lufte, Oliver Ivanoviç nuk është zbardhur ende. Ky rast ka ngjallur dyshime të mëdha në opinion.

Disa thonë se Ivanoviç është vrarë nga vetë serbët për ta destabilizuar situatën në Kosovë, derisa të tjerë thonë se kjo vrasje mund të jetë bërë edhe nga Rusia, që ndoshta qëllim ka destabilizimin e Ballkanit e jo vetëm të Kosovës.

Ekspertë të fushës së sigurisë, mendojnë se kjo vrasje nuk mund të shkaktojë trazira në Ballkan edhe nëse vrasja e Ivanoviç ka qenë për këtë qëllim, pasi këtu veprojnë organizata ndërkombëtare siç është NATO dhe fuqitë perëndimore nga BE-ja.

Lexo më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test