Na ndiqni

Politika

Ramush Haradinaj në Gjykatë Kushtetuese!

Nga: Bota sot Më: 21 janar 2018 Në ora: 09:24
Ramush Haradinaj

Rritja e pagave për veten dhe stafin ne tij nga kryeministri Ramush Haradinaj do të dërgohet në Gjykatës Kushtetuese nga deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje. Ata shprehen të bindur se javën e ardhshme do ta finalizojnë dokumentin me nënshkrimet e nevojshme prej 30 vetave që më pas të dërgohen në Kushtetuese.

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, ka thënë se pas dërgimit në Agjencinë Kundër Korrupsion të vendimit të qeverisë për rritje pagash, Vetëvendosje do ta çojë këtë vendim edhe në Gjykatën Kushtetuese.

Ajo këto komente i bëri në takimin e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit, ku është diskutuar Projektligji nr. 06/L-004 për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr. 03/L-094 për Presidentin e Republikës së Kosovës.

Kurse, në pyetjen se kur saktësisht do të dërgohen në Gjykatën Kushtetuese ngritja e pagave të kryeministrit Haradinaj, deputetja Haxhiu ka thënë: “Besoj javën e ardhshme do ta kemi të finalizuar dokumentin, për të cilin na duhen 30 nënshkrime. Edhe AKK por edhe Gjykata Kushtetuese, duhet të shfuqizoj ketë vendim të paligjshëm, skandaloz dhe të padrejtë. Gjykata Kushtetuese ka një vendim të ngjashëm lidhur më ketë në kohen kur ka pezulluar nenet në ligjit për të drejtat dhe përgjegjësitë e deputetit, nene të cilat i kishte konsideruar në s’përputhje më standardet socio ekonomike” ka thënë ajo për “Bota sot.

Deputetja Haxhiu ka thënë se është e padrejtë rritja e pagës nga 1 mijë në 3 mijë euro, në kohën kur në Kosovë ka shkallë të lartë të varfërisë.

Më shumë
Komentet
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test